Skräddare - Herr, Dam och Klänning 3 år

Utbildningen Skräddare – Herr, dam och klänning syftar till att utveckla dina sömnadstekniska, konstnärliga och teoretiska färdigheter och förmågor inom skrädderi yrket. Utbildningen Skräddare – Herr, dam och klänning skall även utveckla din förmåga till reflektion och kritiskt tänkande inför ditt arbete som skräddare.

Du kommer efter avslutad utbildning ha kompetens att arbeta som skräddare. Du kommer att ha god kunskap om klassiskt skrädderi, rationellt skrädderi såväl som innovativt och experimentellt skrädderi. Du kommer att ha kunskaper om yrkets historia, samtid och framtid. Du lär dig att välja rätt tillverkningsteknik i förhållande till material, ekonomi och förväntat resultat. Under utbildningen lär du även vikten av god kundservice och utvecklar din förmåga att tidsplanera för att uppnå optimalt flöde.

Utbildningen ger möjlighet att avlägga gesällprov enligt Sveriges Skrädderiförbund regler inom herr, dam eller klänningsskrädderi.

Förkunskaper:

      Den sökande skall ha lägst genomgången gymnasieskola från t.ex. 

  •   Hantverksprogrammet, inriktning skrädderi
  •   Industriprogrammet, inriktning konfektion
  •   Estetprogrammet, inriktning sömnad
  •   Folkhögskola eller motsvarande utbildning 

   Dokumenterat goda kunskaper inom sömnad och mönsterkonstruktion från gymnasieskolan, folkhögskola, Tillskärarakademins utbildningar eller motsvarande.

Kurstid:

Kursstart 20 augusti 2012 och avslutning i maj 2015. Antagning varje år.

Kursavgift:

Kursavgiften för läsåret 2012-2013 är 40000 kr. Vid ansökan sätts 500 kronor in som anmälningsavgift som sedan räknas bort från årsavgiften.

Du skall även sätta in 3000 kr på ett avräkningskonto som används för kursmaterial, böcker och annat studiematerial.

Studiemedel:

Utbildningen är studiemedels berättigad och placerad på den så kallade "högskolelistan". Läs mer under studiefinansiering.

Efter utbildningen:

  • har du kvalifikationer för att arbeta som Herr-, Dam eller Klännings skräddare i eget företag eller som anställd, med inriktning mot privat kunder eller produktion av egen kollektion.
  • har du kvalifikationer för att arbeta som skräddare i kostymateljé på teater och operahus eller med tv och produktionsbolag inom film och scen.
  • har du kvalifikationer för att arbeta som skräddare för provsömnad inom konfektionsindustrin.
  • har du kvalifikationer för att arbeta som ändring skräddare i butik eller ateljé.

Ansökan:

För mer information om hur du söker till våra utbildningar se under fliken Ansökan.

Timmar ca.

Skrädderisömnad
1530
LIA
400
Examensarbete
120
Entreprenörskap och Marknadsföring
38
Ekonomi
24
Muntligpresentation
9
Mönsterkonstruktion
72
Färg och Form
216
Material lära
18
Mode och dräkthistoria
24

Totalt = 2451